Piotr Surowiecki - prosto o rzeczach ważnych Piotr Surowiecki

Czy koronawirus jest groźny? Jak bardzo?

Prawda leży w danych statystycznych, ale trudno do nich dotrzeć. Udało mi się jednak zrobić pewne oszacowanie, które mówi np. o tym co naprawdę dzieje się we Włoszech.

autor: Piotr Surowiecki | opublikowany: 2020-03-27 00:44

Codziennie słyszymy ile jest "ofiar koronawirusa" - że np. we Włoszech 600, a w Wielkiej Brytanii 100 itp. itd. Ale co to tak naprawdę oznacza? Czy to dużo czy mało? Czy na grypę umiera więcej? Spójrzmy na poniższy artykuł:
Fragment wiadomości
W nagłówku mamy "ofiary koronawirusa", ale już w tekście wyraźnie stwierdzone, że osoby te nie zmarły "z powodu koronawirusa", lecz nim zarażone. Czyli tak naprawdę nic nie wiemy, bo może te osoby i tak by zmarły - nawet jeśli nie tego dnia, to kilka dni później. Jedyna statystyka, która może nam powiedzieć prawdę to liczba zgonów na danym obszarze. Jeśli wiemy, że normalnie umiera tam np. 1000 osób, to chcielibyśmy wiedzieć czy w czasie epidemii liczba ta wzrosła, a jeśli tak to do ilu - czy do 1100 czy 2000, a może do 10000? To by nam powiedziało na ile sytuacja jest wyjątkowa. Udało mi się znaleźć, że normalnie we Włoszech umierają średnio 1773 osoby dziennie (źródło). Nie udało mi się niestety znaleźć ile wszystkich zgonów jest obecnie, wiemy natomiast, że np. 28 marca zmarło 889 osób z koronawirusem. Czyli tyle maksymalnie możemy dodać do przeciętnej liczby zgonów, co oznacza, że obecnie może umierać dziennie we Włoszech od 1773 do 2662 osób. Daje to wzrost zgonów w stosunku do normalnej sytuacji od 0% do 50%. Gdyby więc prawda była pośrodku to mielibyśmy wzrost dziennej liczby zgonów we Włoszech o ok. 1/4. Jednak nie całe Włochy są jednakowo objęte epidemią. Najbardziej cierpi Lombardia, w której 28 marca zmarły 542 osoby zakażone koronawirusem. Niestety nie wiemy ile umierało normalnie, ale możemy to oszacować. Liczba mieszkańców Lombardii to 16,69% populacji Włoch, a taki procent dziennej liczby zgonów we Włoszech to 296 - czyli tyle przeciętnie osób dziennie może umierać zwykle w Lombardii. Jeśli więc z koronawirusem umierają 542 osoby to oznacza, że obecnie dzienna liczba zgonów w Lombardii waha się od 542 do 838. Daje to wzrost dziennej liczby zgonów między 83% a 183%. Czy zatem jest to dużo? Czy koronawirus jest bardzo niebezpieczny? Należy tu wziąć poprawkę na to, że w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa te liczby mogą wzrosnąć. Natomiast na chwilę obecną umiera w Lombardii ok. 2 razy więcej osób niż normalnie. Czyli jeśli przypomnimy sobie wszystkie zgony, pogrzeby czy nekrologii w naszym otoczeniu to byłoby ich dwa razy więcej. Zastrzeżenie: z braku danych nie są to dokładne analizy, a jedynie próba oszacowania i zrozumienia co tak naprawdę dzieje się we Włoszech, bo sensacyjne relacje medialne tego nie ułatwiają. W razie pytań lub komentarzy zapraszam do dyskusji na Twitterze bądź Facebook'u. Aktualizacja z 30 kwietnia: szacunki dla Lombardii okazały się trafne, natomiast dla całych Włoch zbyt niskie. Tu są oficjalne dane: zobacz.

Media społecznościowe

Moje profile ### Twitter ### Facebook ### Albicla ### Agappe