Piotr Surowiecki - prosto o rzeczach ważnych Piotr Surowiecki

Ciekawe książki, czyli co czytać lub kupić na prezent

Lista jest stopniowo uzupełniana o kolejne tytuły.

"Dzieje Polski" - wciągająca i ambitna opowieść o historii Polski

autor: prof. Andrzej Nowak

Pewnie większość Czytelników zna historię Polski Pawła Jasienicy, jej kolejne tomy o Piastach, Jagiellonach? "Dzieje Polski" prof. Nowaka to też takie monumentalne dzieło, a nawet bardziej szczegółowe i dużo dłuższe. Dodatkowo - ponieważ jest to nowa książka - może uwzględniać wyniki najnowszych badań.

Moim zdaniem prof. Nowak dobrze szuka tego co stanowi istotę polskości, sprawiedliwie przedstawia też różne punkty widzenia na wydarzenia historyczne, nie unikając przy tym oczywiście swoich ocen. Czyta się na ogół bardzo dobrze, chociaż czasem dawka szczegółów dla mniej przywykłych może być zbyt wielka. Obecnie ukazały się już 4 tomy obejmujące okres od początków Polski aż po XVI wiek, kolejne będą się ukazywać.

wydawnictwo: Biały Kruk
cena pojedyńczego tomu: ok. 50 zł - zobacz

"Listy starego diabła do młodego" - afera taśmowa, podsłuchano piekło

autor: C.S. Lewis

Czytając "Listy starego diabła do młodego" trudno nie odnieść wrażenia, że C.S. Lewis rzeczywiście dorwał jakąś piekielną dokumentację i ją po prostu opublikował. Korespondencja między dwoma diabłami jest tak autentyczna, trafna i błyskotliwa, tak świetnie oddaje atmosferę kuszenia, że nie dziwią słowa autora opisujące trudy powstania książki: "Świat, w który musiałem się przenieść, przemawiając przez [diabła] Screwtape'a, był pełen pyłu, piasku, pragnienia i rozdrażnienia. Każdy ślad piękna, świeżości i łagodności musiał być z niego wykluczony. Zanim skończyłem pisanie, atmosfera ta omal mnie nie zadusiła." To prawdziwe arcydzieło jest ogromną pomocą w życiu duchowym, pokazuje w jaki sposób diabeł nas podchodzi, a jak traktuje nas Bóg. Wśród wielu wątków jednym z ciekawszych na obecne czasy jest ten poświęcony przyjemnościom. Kilka lat temu książka została opublikowana jako audiobook, świetnie czytany przez Zbigniewa Zapasiewicza.

Książka, e-book lub audiobook - wszystkie te formaty są dostępne, koszt jednego to ok. 15 zł - zobacz

"Świadkowie tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych"

autor: Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń

Okazuje się, że pozostałości po ukrzyżowaniu Chrystusa trochę jest, a ich autentyczność jest przyzwoicie udowodniona. W tej książce przeczytamy o aktualnych dowodach naukowych (lub ich braku) na prawdziwość nie tylko słynnego Całunu Turyńskiego, ale też np. znanej tabliczki z krzyża INRI. Więcej o książce tutaj

"Weź i się módl" - szybka, wygodna i praktyczna pomoc w życiu duchowym

Formalnie to modlitewnik, ale to chyba złe słowo. Bo modlitewnik kojarzy się z tekstami modlitw. Tutaj mamy bardziej takiego pomocnika w życiu duchowym: 365 niedługich rozważań bazujących na cytatach z Pisma Świętego, a do nich konkretna propozycja modlitwy (ale nie tekst, tylko duch) oraz czynu.

Co w tym wyjątkowego? Bardzo wygodna forma: nie jest to za długie, nie jest skomplikowane, nie wymaga jakichś cyklów - po prostu w każdej chwili możemy wziąć takie jedno tematyczne rozważanie i w 5 czy 15 minut zamyślić się, pomodlić, a potem rozmyślać o nim w ciągu dnia.

wydawnictwo: Stacja7.pl
cena: ok. 18 zł - zobacz

Dla dziecka i wnuka

"Brzechwa Dzieciom" - mnóstwo czytania i ładne obrazki

Dużo bajek Brzechwy w ładnej i wygodnej formie: książka nie jest jakaś bardzo duża, dobrze nadaje się np. na wyjazdy. Bajki Brzechwy są świetne, z przyjemnością się je czyta. Znajdziemy tu ich ponad 60, m.in. Na straganie, ZOO, Kaczka-dziwaczka, Kokoszka-smakoszka czy długa historia Szelmostw Lisa-Witalisa.

wydanictwo: GREG
cena: ok. 10 zł - zobacz

"Bibilijne ZOO" - piękne obrazki i nietypowa perpektywa znanych historii

Kilka historii osadzonych w Biblii, których bohaterami są zwierzęta. To z ich perspektywy dziecko poznaje opisywane wydarzenia. Mamy np. słonia, który pomagał Noemu budować Arkę, rybę, które połknęła Jonasza czy osła służącego Miłosiernemu Samarytaninowi. Dużą zaletą są piękne ilustracje.

wydawnictwo: Edycja Św. Pawła
cena: ok. 17 zł - zobacz

Media społecznościowe

Moje profile ### Twitter ### Facebook ### Albicla ### Agappe